Статтею 191 Житлового кодексу визначено, що "житлові спори вирішуються відповідно до закону". Визначення дуже лаконічне. А куди звертатись у разі виникнення таких спорів?
По-перше, можна звернутися зі скаргою до прокуратури. Відповідно до Конституції України та Закону України "Про прокуратуру" на прокуратуру покладено зобов’язання здійснювати так званий «загальний нагляд», а саме: - нагляд за відповідністю актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції Укра¬їни та чинним законам; - нагляд за додержанням законів про недоторканність особи, соціально-економічні, політичні, особис¬ті права і свободи громадян, захист їх честі і гідності, якщо зако¬ном не передбачений інший порядок захисту цих прав; - нагляд за додержанням законів, що стосуються економічних, міжнаціо¬нальних відносин, охорони навколишнього середовища, митниці та зовнішньоекономічної діяльності.
Якщо ж таке звернення не дасть бажаних резуль¬татів, то слід звертатись до суду. Судовий розгляд житлових спо¬рів здійснюється за двома процедурами: спори з органами вла¬ди або місцевого самоврядування (наприклад, щодо визнання недійсним ордера) розглядаються адміністративними судами за правилами Кодексу адміністративного судочинства; у всіх ін¬ших випадках слід звертатися до судів загальної юрисдикції за пра¬вилами Цивільного процесуального кодексу.
Для тих, хто звертається до суду із позовом, слід знати, що в разі розгляду справи за правилами Цивільного Процесуального кодексу позивач має самостійно до¬водити свою правоту (надавати письмові документи, посилання на статті законів, визначати свідків тощо).
Начальник відділу документування,
контролю виконання та звернень громадян
Головного управління юстиції у Закарпатській області Т.Ляшук