Адже кожен громадянин, відповідно до Закону «Про доступ до публічної інформації», має право знати про офіційну діяльність представників органів влади, а також отримувати різного роду інформацію (крім тієї, що заборонена цим законом).
З метою поширення інформації про Закон та про права і можливості кожного громадянина було видано посібник «Інформація про місцеву владу», презентація якого відбулась сьогодні у прес-центрі «Закарпаття».
«Якщо раніше ми видавали книги для підготовлених людей (представників влади, чиновників різних рівнів), то нинішнє видання призначене, так би мовити, «для чайників», – розповів під час презентації Олександр Солонтай, автор статей, що ввійшли у видання, його упорядник, експерт Інституту Політичної Освіти. Тобто «незалежно від рівня підготовки, від обізнаності тієї чи іншої особи» стосовно того, як працює Закон «Про доступ до публічної інформації», кожен зможе отримати з книги практичні відповіді. Це – загальноукраїнське видання: перша його презентація відбулась саме в Ужгороді, далі книгу презентують ще у 25 містах країни. Видання, зауважив Олександр Солонтай, і змістовне, і компактне: на 80 сторінках вичерпно подано інформацію про інструменти та способи доступу до публічної інформації, заходи, які мають вберегти від юридичної відповідальності за оприлюднення здобутої інформації. Презентоване видання можна отримати безкоштовно у офісі Закарпатського регіонального відділення Інституту Політичної Освіти.
«Вихід такого видання – це новий вектор співпраці з громадськістю, з журналістами, з владними структурами», – упевнений Володимир Феськов, керівник Закарпатського регіонального відділення Інституту Політичної Освіти. Хоч певні зміни з того часу, як вступив у дію Закон «Про доступ до публічної інформації» і спостерігаються, втім, і досі він «не функціонує в повній мірі». «Поштовхом до видання став прецедент минулого року, коли закарпатський «Громадський центр» подав до суду на Закарпатську обласну раду. Причиною звернення було те, що не оприлюднювались проекти рішень як про це говорить закон», — нагадав Володимир Феськов. І тоді обласні чиновники таки прислухались до експертів Інституту: «на сьогоднішній день сайт обласної ради викладає на 80% всі проекти, інколи не повністю, без додатків, але певні позитивні зрушення все ж є».
Тепер для представників Інституту Політичної Освіти настає новий етап — більш практичний, коли вони займатимуться не тільки просвітницькою роботою, але й сподіваються на плідну конкретну роботу. Аби змінити ситуацію в плані доступу до інформації, експерти обіцяють використовувати всі можливості: не тільки надсилати звернення, але й «долучати народних депутатів, і кілька інститутів-партнерів, і правоохоронні органи, і суди».
Результати проведеної роботи експерти пообіцяли презентувати наприкінці липня, коли буде проведена «робота по всіх невиконаних розділах по доступу до інформації, пов’язаної із місцевим життям». У першу чергу, це стосуватиметься Ужгородської міськради і райради, обласної ради, а також найбільших міст Закарпаття.
Прес-центр "Закарпаття"