КАФЕДРА ТЕОРІЇ ТА ІСТОРІЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА
Завідувач кафедри проф. Лемак Василь Васильович
Кафедра була створена в квітні 1992 року шляхом виокремлення з кафедри правознавства. Засновником і тривалим завідувачем кафедрою був доктор історичних наук, професор, Заслужений працівник освіти України Болдижар Михайло Миколайович. У 1990-роки вагомий вклад у розвиток кафедри зробили доценти Керецман В.Ю., Палінчак М.М.
Під керівництвом професора Болдижара М.М. кафедра перетворилася в провідну кафедру юридичного факультету, авторитетним науковим і педагогічним осередком. Якщо в 1994-1995 навчальному році у складі кафедри було п'ять штатних викладачів (М.М. Болдижар, Лемак В.В., В.І. Галас, М.М. Палінчак, В.Ю. Керецман,) і 4 викладачі працювали за сумісництвом, то в 2009-2010 навчальному році педагогічне навантаження на кафедрі забезпечували 11 штатних науково-педагогічних працівників і 5 – на умовах сумісництва.
У вересні 1996 р. викладач кафедри Лемак В.В. захистив кандидатську, а в жовтні 2003 р. на спеціалізованій вченій раді Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук. У листопаді 2004 р. Вченою Радою УжНУ професора кафедри Лемака В.В. було обрано завідувачем кафедри теорії та історії держави і права.
Під його керівництвом при кафедрі було відкрито постійно діючу аспірантуру за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових вчень (навчається на денному відділенні 5 аспірантів) та захищено пять кандидатських дисертацій (Переш І.Є. Горінецький Й.І., Копча В.В., Болдижар С.М., Бариська Я.О.).
У грудні 2009 року д.ю.н., професор Лемак В.В. обраний членом-кореспондентом Національної академії правових наук України та включений до редколегії журналу «Право України».
На даний час на кафедрі працює всього 16 викладачів, у тому числі 11 на постійній основі (2 професори, 4 доценти, 3 ст.викладачі, 2 викладачі) та 5 – за сумісництвом (2 доценти, 3 старші викладачі).
Навчальна робота
На сьогодні кафедра забезпечує читання таких фундаментальних і професійно орієнтованих навчальних дисциплін та спецкурсів:
- Теорія держави і права (лекції – професор Лемак В.В., семінарські заняття – ст.викладач Бариська Я.О., ст.викладач Кляп В.І.).
- Історія держави і права України (лекції – доц. Галас В.І., семінарські заняття – доц. Переш І.Є.).
- Історія вчень про державу і право (лекції – доцент Галас В.І., семінарські заняття – викладач Буц Т.П.).
- Філософія права (лекції і семінарські заняття– доцент Галас В.І.).
- Історія держави і права зарубіжних країн (ст.викладач Пеца Д.Д., семінарські заняття – викладач Деак А.Ю.).
- Основи соціології та соціологія права (доцент Болдижар С. М.).
- Юридична деонтологія (доцент Переш І.Є.).
Кафедра забеспечує читання таких спецкурсів: «Актуальні проблеми розвитку правової системи України», «Актуальні проблеми теорії права», «Проблеми філософії права» та «Проблеми правової історії Закарпаття».
Крім того, викладачі кафедри забезпечують читання навчальної дисципліни «Основи правознавства», «Правознавство» на всіх неспеціальних факультетах УжНУ, а також цикл навчальних дисциплін на факультеті післядипломної освіти (спеціальність «Правознавство»).
Наукова робота
Науково-педагогічний склад кафедри працює над науково-дослідною темою «Правова реформа в державах Центральної Європи: теоретичні і практичні аспекти».
Науково-педагогічні працівники кафедри щороку беруть участь у наукових конференціях викладачів Ужгородського національного університету, загальнодержавних і міжнародних наукових форумах. Особливо плідними є взаємозв'язки кафедри з кафедрою-побратимом – кафедрою історії держави і права юридичного факультету Кошіцького університету імені Й. Шафарика (Словацька Республіка). Спільно із закордонними колегами було проведено три міжнародні наукові конференції, результати яких були опубліковані.